MUNICH (Germany) – FIBA Europe announced on Wednesday the clubs that will take part in the EuroLeague Women and EuroCup Women during the 2021-22 season as well as those that will participate in the Qualifiers.

The draws for both competitions will take place in Freising, Germany on Thursday, August 19.

EuroLeague Women

A total of 20 clubs registered for the 2021-22 season of women’s flagship club competition, with 14 of those awarded a direct place in the Regular Season.

The two remaining spots will be determined in two round-robin Qualifiers tournaments of three clubs each. The winners of the two tournaments will qualify for the Regular Season.

Clubs with a direct place in the Regular Season:

UMMC Ekaterinburg (RUS)
Basket Landes (FRA)
Fenerbahce (TUR)
CB Avenida (ESP)
Sopron Basket (HUN)
ZVVZ USK Praha (CZE)
VBW Arka Gdynia (POL)
Reyer Venezia (ITA)
TTT Riga (LAT)
Dynamo Kursk (RUS)
Basket Lattes Montpellier (FRA)
Galatasaray (TUR)
Uni Girona CB (ESP)
MBA Moscow (RUS)

Clubs participating in the Qualifiers:

Tango Bourges Basket (FRA)
Bellona Kayseri Basketbol (TUR)
Valencia Basket (ESP)
KSC Szekszard (HUN)
Famila Basket Schio (ITA)
ACS Sepsi-SIC (ROU)

In order to play the EuroCup Women Regular Season in two geographical conferences, in accordance with that competition’s regulations, the six clubs are split according to their geographical proximity to those conferences.

Therefore, Bellona Kayseri BasketbolKSC Szekszard and ACS Sepsi-SIC will play in a Qualifiers tournament that will feed into EuroCup Women Conference 1.  Meanwhile, Tango Bourges Basket, Valencia Basket and Famila Basket Schio will play in the other Qualifiers tournament that will feed into EuroCup Women Conference 2.

The 2nd- and 3rd-placed clubs in each Qualifier tournament will automatically be seeded in the Regular Season of the EuroCup Women, in their respective conference.

The Qualifiers tournaments will take place between September 20 and September 24.

EuroCup Women

A total of 57 clubs registered for the 2021-22 season of EuroCup Women and, with the addition of the four clubs that will join the competition from the EuroLeague Women Qualifiers, the total number of participants rises to  61 clubs.

The Regular Season will be played with 48 teams, comprising 12 groups of four teams each.  A total of 35 clubs are placed directly in the Regular Season (18 in Conference 1 and 17 in Conference 2) while 26 teams will compete in the Qualifiers, split in pairings, to determine the remaining 13 participants.

The clubs are divided into two conferences based on geographical proximity but also depending on the number of clubs registered per country.

Conference 1  

The 18 teams placed directly in the Regular Season:

Loser ELW Qualifiers tournament Conf. 1 – 2nd place
Loser ELW Qualifiers tournament Conf. 1 – 3rd place
Nika Syktyvkar (RUS)
BC Nadezhda Orenburg (RUS)
WBC Enisey Krasnoyarsk (RUS)
Nesibe Aydin (TUR)
OGM Ormanspor (TUR)
CBK Mersin Yesisehir Bld (TUR)
Uni Gyor (HUN)
Aluinvent DVTK Miskolc (HUN)
MKS Polkowice (POL)
KS AZS AJP Gorzow Wlkp. (POL)
Panathinaikos (GRE)
Olympiacos SFP (GRE)
Neve David Ramla (ISR)
BC Horizont Minsk Region (BLR)
BC Prometey (UKR)
KKZ Crvena Zvezda (SRB)

The 12 clubs participating in the Qualifiers:

Sparta&K Moscow Region Vidnoje (RUS) – seeded
Hatay BSB (TUR) – seeded
Birevim Elazig Il Ozel Idare (TUR) – seeded
Ludovika-FCSM Csata Budapest (HUN)
PEAC Pecs (HUN) – seeded
KS Basket 25 Bydgoszcz (POL) – seeded
KU AZS UMCS Lublin (POL)
PAOK (GRE)
Eleftheria Moschatou (GRE)
Niki Lefkadas (GRE)
A3 Basket Umea (SWE) – seeded
Elitzur Holon (ISR)  

The six seeded clubs are drawn against the six unseeded clubs and play the return leg of the two-leg tie at home.

Conference 2 

The 17 teams placed directly in the Regular Season:

Loser ELW Qualifiers tournament Conf. 1 – 2nd place
Loser ELW Qualifiers tournament Conf. 1 – 3rd place
LDLC Asvel Feminin (FRA)
Villeneuve D’Ascq ESB (FRA)
Roche Vendee BC (FRA)
Lointek Gernika Bizkaia (ESP)
Estudiantes Madrid (ESP)
Clarinos De La Laguna (ESP)
BK Zabiny Brno (CZE)
KP Brno (CZE)
ASD Futur Virtus Bologna (ITA)
Basket Namur Capitale (BEL)
Royal Castors Braine (BEL)
Kangoeroes Basket Mechelen (BEL)
BCF Elfic Fribourg (SUI)
Rutronik Stars Keltern (GER)
MBK Ruzomberok (SVK)

The 14 clubs participating in in the Qualifiers:

Flammes Carolo Basket (FRA) – seeded 
Tarbes Gespe Bigorre (FRA) – seeded
Ensino Lugo (ESP) – seeded
CB Islas Canarias (ESP) – seeded 
Magnolia BR Campobasso (ITA)
ASD Dinamo LAB Sassari (ITA)
VOO Liege Basket (BEL) – seeded
Kortrijk Spurs (BEL)
Piestanske Cajky (SVK)
Clube Uniao Sportiva (POR) – seeded
BBC Grengewald Hueschtert (LUX) – seeded
London Lions (GBR) 
Haukar (ISL)
Ulriken Eagles (NOR) 

The seven seeded clubs are drawn against the six unseeded clubs and play the return leg of the two-leg tie at home.

###

About EuroLeague Women
EuroLeague Women is the premier women’s basketball competition in Europe, featuring the top 16 teams from the continent and the world’s best players.

For further information about EuroLeague Women, visit EuroLeagueWomen.basketball or follow us on facebook.com/EuroLeagueWomentwitter.com/EuroLeagueWomeninstagram.com/EuroLeagueWomen, and youtube.com/FIBA.

About EuroCup Women
EuroCup Women is the second-tier women’s club competition in Europe, with teams from across the continent competing in the 2021-22 campaign.

For further information about EuroCup Women, visit EuroCupWomen.basketball or follow us on twitter.com/EuroCupWomen, instagram.com/EuroCupWomen, and youtube.com/FIBA.

Seen at: FIBA Euroleague